Zaproszenie na wystawę

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30 czerwca 2015

Archiwum Państwowe w Siedlcach, Archiwum Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach   

zapraszają na wystawę


"Ksiądz Stanisław Brzóska - ostatni bohater Powstania Styczniowego w 150. rocznicę śmierci"

Ekspozycję, zorganizowaną z inicjatywy senatorów Marii Koc i Waldemara Kraski, przygotowało Archiwum Państwowe w Siedlcach we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Diecezji Siedleckiej oraz Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. Na wystawie ukazano unikalne archiwalne dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową Stanisława Brzóski – od początków edukacji, przez posługę kapłańską w Sokołowie Podlaskim i Łukowie, po powstańczą epopeję zakończoną tragiczną śmiercią na szubienicy 23 maja 1865 r. Specjalnie przygotowane mapy ukazują szczegółowo szlak bojowy oddziału ks. Brzóski w powstaniu styczniowym, jak i bazę społeczną, czyli drobnoszlacheckie wsie, w których powstańczy kapelan mógł liczyć na oparcie. Osobne miejsce zajmują fotografie, przedstawiające uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim w 1925 r. oraz nadania mu Orderu Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.


Kuratorami wystawy są mgr Bogusław Niemirka (Polska Akademia Nauk) dr Grzegorz Welik (Archiwum Państwowe w Siedlcach), a sfinansowała ją Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Wystawie towarzyszą publikacje ze zbiorów Biblioteki Głównej UPH. Zakres tematyczny zebranego księgozbioru to: Powstanie Styczniowe na pograniczu Mazowsza i Podlasia w historiografii. Ekspozycję podzielono na cztery części: w pierwszej ukazano publikacje poświęcone powstaniu styczniowemu w województwie podlaskim. W drugiej zgromadzono opublikowane drukiem wspomnienia powstańców, w części trzeciej ukazano na przykładzie dwóch najbardziej znanych powstańców ks. Stanisława Brzóski i Władysława Rawicza dotychczasową biografistykę powstańczą. W części czwartej ukazano niektóre z dotychczasowych monografii miast regionu (w których zasygnalizowana jest problematyka powstania).

Ekspozycję przygotowali: dr Rafał Dmowski (Archiwum Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach), mgr Magdalena Chromińska, mgr Jowita Sobiczewska (Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach).

Wystawę można oglądać do 17 lipca 2015 r. w budynku Biblioteki Głównej UPH przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 9,  w godzinach pracy biblioteki.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie przedstawiające Księdza Stanislawa Brzoske

    Zdjęcie przedstawiające Księdza Stanislawa Brzoske

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-06-30
Data publikacji:2015-06-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4459