Dzień Darczyńcy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

5 grudnia 2021

W uznaniu dla wszystkich darczyńców Archiwum Państwowego w Siedlcach.

W 2020 roku Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk w uznaniu i dla uhonorowania wszystkich darczyńców archiwów państwowych ustanowił w dniu 6 grudnia ogólnopolski Dzień Darczyńcy.

Jego założeniem jest zarówno podziękowanie i uhonorowanie darczyńców, którzy już wzbogacili narodowy zasób archiwalny przekazując do sieci Archiwów Państwowych w całej Polsce swoje bezcenne zbiory, jak też ugruntowanie i rozwinięcie tej współpracy, a także zachęcenie kolejnych osób do dzielenia się z archiwami państwowymi swoimi archiwami rodzinnymi.

Inspiracją dla ustanowienia Dnia Darczyńcy były zwłaszcza zbiory rodzinne przekazywane do archiwów państwowych w ramach projektów Archiwa Rodzinne i Archiwa Rodzinne Niepodległej. Przechowywane w domowych archiwach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej  powstał z myślą o wyeksponowaniu unikalnej wartości tych materiałów, przy jednoczesnym zaangażowaniu w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielu uczestników akcji decyduje się na przekazanie swoich zbiorów do archiwów państwowych, gdzie są one odpowiednio zabezpieczane, otoczone opieką i udostępniane. Część z tych kolekcji można przeglądać na stronie projektu archiwarodzinne.gov.pl.

 „Zachęcam wszystkich Państwa do dzielenia się z Archiwami Państwowymi zgromadzonymi u siebie pamiątkami rodzinnymi. Bardzo często mają one wartość sentymentalną i są dla Państwa bardzo ważne, ale wzbogacą one narodowy zasób archiwalny i będą dostępne dla wszystkich przez wiele pokoleń” - mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

 Archiwum Państwowe w Siedlcach składa podziękowania wszystkim ofiarodawcom, którzy w latach 2020-2021 przekazali dokumenty do zasobu Archiwum tj. Panom: Maciejowi Dziekońskiemu, Jarosławowi Głowackiemu, Dariuszowi Cabajowi, Dariuszowi Bajowi, Tomaszowi Niemirowskiemu, Jarosławowi Waszkiewiczowi, Januszowi Kuligowskiemu, Włodzimierzowi Bieguńskiemu, Romanowi Głowackiemu, Pawłowi Dziewulskiemu, Lechowi Tomaszowi Jabłońskiemu, Józefowi Janowi Romańczukowi, Janowi Marii Chełchowskiemu, Grzegorzowi Rostkowi, Eugeniuszowi Skorupce oraz Pani Justynie Zdunek.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-12-05
Data publikacji:2021-12-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:663