O Sienkiewiczu archiwalnie (w rocznicę urodzin)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

5 maja 2022

Dziś przypada 176 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Przyszedł na świat 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii. Za całokształt twórczości  w dziedzinie  literatury w 1905 roku pisarz otrzymał Nagrodę Nobla. Ród Sienkiewiczów wywodził się z Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Rodzicami Henryka Sienkiewicza byli Józef Sienkiewicz (1813–1896) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska (1820–1873). Pisarz miał pięcioro rodzeństwa: starszego brata Kazimierza (uczestnika powstania styczniowego, emigranta, który zginął w 1871 r. w wojnie francusko-pruskiej) i siostry: Anielę, Helenę, Zofię i wcześnie zmarłą Marię.  

Archiwalia dotyczące Sienkiewiczów znajdują się w wielu instytucjach: Archiwum Państwowym w Siedlcach,  Archiwum Państwowym w Radomiu, Archiwum Państwowym w Białymstoku Oddział w Łomży, Archiwum Państwowym w Kielcach, Archiwum Państwowym w Warszawie oraz Oddział w Otwocku, Archiwum Państwowym w Płocku, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz w Archiwum Diecezjalnym w Łomży, Archiwum Diecezji Łomżyńskiej i Diecezji Siedleckiej, Archiwum Archidiecezji Warszawskiej, Archiwum Parafii Bazyliki Mariackiej w Krakowie, Archiwum Parafii w Okrzei, Archiwum Parafii w Wojcieszkowie,  a także zbiorach Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Muzeum Narodowym w Kielcach Oddział Pałacyk Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, zbiorach Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, dokumentacji Konserwatorów Zabytków w Radomiu i Białej Podlaskiej oraz archiwach sądowych wieczystoksięgowych Sadu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa i Sądu Rejonowego w Kielcach.

W zasobie Archiwum Państwowym w Siedlcach, w księdze stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Okrzei z 1873 roku figuruje akt zgonu matki Henryka Sienkiewicza, Stefanii Sienkiewicz z domu Cieciszowskiej, zmarłej 1 IX 1873 w Woli Gułowskiej. W zespole archiwalnym nr 758 Hipoteka w Łukowie (1647-1822) 1822-1946 [2001], pod sygn.1530 znajduje się zbiór dokumentów do księgi hipotecznej Osada „Źródliska” a w nim Mapa Okrzei ok.1647 roku (pierwotna nazwa ks. hip. dóbr ziemskich Okrzeja z Wolą Okrzejską) t. I. Wola Okrzejska należała do babki pisarza, Felicjany z Rostworowskich Cieciszowskiej.

 

 Akt zgonu matki Henryka Sienkiewicza.

 

 

Mapa Okrzei, ok. 1647 r.

 

Henryk Sienkiewicz został ochrzczony w sąsiedniej miejscowości Okrzeja w kościele pw. św. Piotra i Pawła, ufundowanym przez prababkę pisarza.

W zbiorach Biblioteki Archiwum Państwowego w Siedlcach zachował się ilustrowany kalendarzyk na rok 1925 roku poświęcony pisarzowi, przekazany Archiwum w darze. ZOBACZ

Przypominając rocznicę urodzin noblisty zachęcamy do zapoznania się z katalogiem wystawy „Śladami Sienkiewicza. Katalog wystawy archiwalnej”, oprac. przez Bogusława Niemirkę, przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Siedlcach oraz Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w 2016 roku. Książka dostępna jest w sprzedaży poprzez stronę internetową Archiwum.

https://www.siedlce.ap.gov.pl/art,104,sladami-sienkiewicza-katalog-wystawy-archiwalnej 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-05-05
Data publikacji:2022-05-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1790