Nowość wydawnicza o odkrywaniu i interpretacji archiwaliów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

16 sierpnia 2022

Odkrywanie i interpretacja archiwaliów pod redakcją Dariusza Magiera i Arkadiusza Zawadzkiego to nowość wydawnicza, której współwydawcami są Archiwum Państwowe w Siedlcach i Wydawnictwo Naukowe UPH. 

Książka ukazała się w ramach nowej serii wydawniczej ŚWIATY ARCHIWALNE. Jak pisze w Przedmowie prof. Dariusz Magier, ma ona "swój początek w konferencjach archiwistycznych, współorganizowanych od 2017 r. przez Instytut Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego oraz Archiwum Państwowe w Siedlcach w cyklu »Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze«. Sama nazwa serii pochodzi od konferencji »Świat ukryty w archiwach«, która odbyła się w Siedlcach w czerwcu 2021 r. W założeniu pomysłodawców, dra Arkadiusza Zawadzkiego i mgra Rafała Borychowskiego, miała prezentować efekty klasycznych archiwoznawczych badań.

Okazało się jednak, że dla współczesnych badaczy takie rozumienie archiwistyki jest już za wąskie. Że tradycyjne wewnętrzne podziały nauki o archiwach być może są już zbyt sztywne, by uchwycić współczesne zjawiska archiwalne. (...). Uczestnicy konferencji, proponując tematykę wystąpień, sami najlepiej wskazali kierunki współczesnych badań archiwistycznych. Organizatorów zaskoczyła różnorodność spojrzeń na archiwalia, świadcząca o różnorodności relacji, w jakie wchodzi z nimi współczesny człowiek. W wewnętrznych dyskusjach nad programem konferencji nie sposób było pominąć niewątpliwego (i chyba nieodwracalnego) faktu wpływu antropologicznego zwrotu w humanistyce na polską archiwistykę. A także towarzyszącej mu interdyscyplinarności, daleko wykraczającej poza nauki historyczne. Świadczyły o tym wystąpienia uczestniczących w tym naukowym wydarzeniu nie tylko historyków, ale także przedstawicieli innych dyscyplin: archeologów, geografów czy literaturoznawców. Nawiązując do tematu sympozjum, z tej perspektywy był to nawet nie tyle świat ukryty w archiwach, ile wiele ukrytych światów. Każde bowiem spojrzenie badawcze na daną grupę archiwaliów – przynosi rekonstrukcję (czy konstrukcję, jak chcieliby inni) nowego świata. Czasem mogą być bardzo podobne, ale zawsze różne. A przecież właśnie ta różnorodność spojrzeń okazuje się być najciekawszą. W tym sensie zespoły i zbiory archiwalne stają się przestrzenią archiwoznawczych odkryć, interpretacji i zmagań: o pamięć przeszłości i o pamięć teraźniejszości".

 
Książkę można nabyć w Archiwum Państwowym w Siedlcach.
Wersja elektroniczna w wolnym dostępie: tutaj

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-08-16
Data publikacji:2022-08-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1699